
Mikkelin hiippakunnan dekaani TT Marko Marttila on ilmoittanut irtisanoutuvansa dekaanin virasta 1.9.2026 alkaen. Ero myönnettiin tuomiokapitulin istunnossa 15.4.2026. Marttila on toiminut dekaanina vuodesta 2016 lähtien. Sitä ennen hän toimi Valkealan kirkkoherrana ja lääninrovastina sekä tuomiokapitulin pappisasessorina.
“Tämä päätös ei ollut helppo ja olen sitä pitkään miettinyt. Dekaanin työ on ollut valtavan antoisaa näiden kymmenen vuoden ajan. Olen saanut tavata upeita opiskelijoita, tehdä työtä eri alojen asiantuntijoiden ja eri viranomaisten kanssa. Olen saanut myös kokea, että kirkolla ja kirkosta löytävällä osaamisella on edelleen käyttöä ja kysyntää tässä maailmassa. Viime vuosien aikana työ on muuttunut vaativampaan suuntaan ja vastuullani olleet valmiuteen ja varautumiseen liittyvät asiat ovat tulleet konkreettisiksi monin tavoin. “
Marko Marttila on tutkinut ansiokkaasti Vanhaa testamenttia ja on mukana myös VT2028 raamatunkäännöstyössä. Viranhoidon ohella hän on toimittanut lukuisia kirjoja aihepiiriin liittyen ja kirjoittanut ja tehnyt myös omaa tutkimusta. Syksyllä hän aikookin siirtyä tutkimustehtäviin.
“Tutkimustyö ja kirjoittaminen ovat olleet aina intohimoni ja kiinnostuksen kohteeni. Tässä kohden on vielä aikaa ja paljon vuosia keskittyä myös tutkimuksen pariin ja läheisten kanssa olemiseen”, Marko Marttila kertoo.
Tuomiokapitulin työyhteisöä hän kiittää tuesta ja ymmärryksestä: “On ollut hienoa tehdä työtä hyvässä työyhteisössä. Tätä porukkaa jään kyllä kaipaamaan.”
Mikkelin hiippakunnan dekaanin virka julistetaan haettavaksi seuraavassa tuomiokapitulin istunnossa 12.5.2026.